Ipari diagnosztika a VEIKI-VNL Villamos Nagylaboratóriumokban [Harmadik Rész]

A VEIKI-VNL Villamos Nagylaboratóriumoknál végzett felmérésünk esettanulmányának harmadik és egyben befejező részéhez érkeztünk.

Az első cikkünkben a felmérés körülményeiről, és annak folyamatáról írtunk, majd második cikkünkben a fotogrammetriai feldolgozást fejtettük ki bővebben, három szoftvert is tesztelve.

Mértünk, azaz felmérési anyagot állítottunk elő:

  • Fényképek
  • Videók
  • Terepen rögzített hosszméretek

Ezeket feldolgoztuk arra alkalmas szoftverekben, és adatokat állítottunk elő:

  • Pontfelhők
  • 3D modellek
  • Ortografikus vetületek

Viszont mi a helyzet az adatok felhasználásával?

Az adatok önmagukban még nem tárnak fel tényeket, nem segítenek a döntéshozatalban.

A mi filozófiánk szerint nem csak adatokat kell szolgáltatni, hanem segíteni kell vagy akár elvégezni az adatok kiértékelését, információvá alakítását is. Erről bővebben egy előző cikkünkben olvashattok.

Tehát a harmadik cikkünk az adatok felhasználásáról szól, vagyis hogy mihez kezdtünk Mi és a VEIKI-VNL a feldolgozás termékeivel.

Az Indelve transzformátor 3D modellezése tervezési célokra

Az Indelve transzformátor felmérésének célja:

  • Pontos és részletes felmérési anyagot szolgáltassunk a VEIKI-VNL számára,
  • hogy abból egy tervezési télokra alkalmas 3D modellt lehessen készíteni.

A mérés és a feldolgozás sikeres volt, ahogy a második cikkünkben megírtuk, és a VEIKI-VNL számára, egy 3D modellt adtunk át. Az átadás előtt viszont még el kellett végezni a fotogrammetriai 3D modellen néhány módosítást, hogy az alkalmas legyen a felhasználásra.

Az adatok előkészítése

A fotogrammetriai feldolgozás nyers 3D modelljei közvetlenül még nem felhasználhatók, mivel:

  • nincsennek tájékozva, azaz általában el vannak fordulva a térben
  • nem megfelelő a méretarányuk, azaz a rajtuk mérhető méretek, csak relatívan, egység szinten pontosak, de nincsennek egy abszolút rendszerbe illesztve
  • általában még zajosak és sok rajtuk a felesleges modell rész, amely csak növeli a modell méretét és ezzel csökkenti a felhasználhatóságát.

Szóval, mint látható a fotogrammetriai feldolgozás még nem szolgáltat közvetlenül felhasználható adatokat, viszont a fentebb leírtakat viszonylag könnyen lehet orvosolni:

  • A leg hatásosabb megoldás az, hogy ha közvetlenül egy abszolút rendszerbe kapcsoljuk a modellünket, példaképp geodéziai, EOV rendszerbe. Ehhez viszont szükségünk van geodéziai műszerekre, vagy geodéta segítségére. A transzformátor esetében, ez úgy nézett volna ki a terepen, hogy megmérjük, vagy megméretjük az alsó sarkait a transzformátornak, és azok alapján tájékozzuk a modellt.
  • Viszont ha nem akarunk geodéziát bevonni jó megoldás lehet a relatív pozíció rendszer használata (lokális koordináta rendszer), melyben az arányszámok viszont pontosak. Mi az Indelve transzformátor esetén ezt használtuk, amely a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy lemértük a transzformátor alapjának a hosszát, és ez alapján tájékoztuk a modellt.

Agisoft Metashape pontok

Ez a módszer azért is működött itt remekül, mert a transzformátor alapja, kimondható hogy tökéletesen vízszintes, és a 3 pont által megadott vízszintes sík, és a terepi mérések alapján beállított 3 pont távolsága, előállította a modell tájékozását és méretarányát egyben.

Hozzá kell tegyük, hogy a mérést drónnal végeztük, amely rögzít egy nagyjából 1 méter pontosságú koordinátát minden fényképhez, így igaz 1 méteres pontossággal, de abszolút rendszerben is tájékozva volt a modellünk.

A transzformátor modellezése

Miután továbbítottuk a fotogrammetriai 3D modellt, elkészült az egyszerűsített, tervezési 3D modell, amely a VEIKI-VNL-től, Sára András keze munkáját dicséri.

STL modell 1

STL modell 2

STL modell 3

STL modell 4

Ez a modell centiméter alatti pontossággal ábrázolja a transzformátor főbb elemeit, így alkalmas:

  • További szerkezeti elemek tervezésére és azok elhelyezésére a modellen.
  • Külső csatlakozások tervezésére. A transzformátor ágaihoz különböző tesztek esetén különbözőképpen csatlakoztatják a kábeleket.

Összességében a szerkezet fotogrammetriai felmérése lehetővé tette:

  • Nem manuálisan kellett a felmérést elvégezni, amely veszélyes lehet ember számára.
  • Gyors 3D modellezést a szolgáltatott adatok alapján. Manuális felmérések alapján csak sokkal lassabban lehetett volna elállítani a modellt.
  • A szerkezetről rendelkezésre áll rengeteg archívum fényképek és 3D adatok formájában.

Ipari diagnosztika

Általánosságban minden cég, amelynek van egy komoly ipari eszközparkja rendelkezik a hozzájuk tartozó eszközmenedzsmenttel. Az eszközmenedzsment lehetővé teszi, hogy ezeket az objektumokat optimálisan és biztonságosan üzemeltessék.

Viszont az ipari eszközök üzemeltetése egy drága és összetett feladat, melyben a hosszú távú fenttarthatóság kulcs szerepet játszik.

Ipari diagnosztika alatt az ipari objektumok megfigyelését, felvételezését, és vizsgálatát értjük drónok alkalmazásával, annak érdekében hogy tényeket tárjunk fel azok állapotáról vagy szerkezetéről.

Milyen cégeknek szükséges és hasznos az ipari diagnosztika?

  • Ipari parkoknak, ipari létesítményeknek és minden olyan üzemi területtel rendelkező cégnek, melyek rendelkeznek nehezen megközelíthető, vagy emberre veszélyes eszközökkel.
    • Energia szektor, energiatermelés.
    • Különböző gyárak
    • Teszt laboratóriumok ipari parkjai
    • Bányászat és alapanyag kitermelés ipari létesítményei.
  • Elektromos logisztikai cégeknek. Az elektromos áram logisztika alapját a különböző alállomások, egyéb villamos szerkezetek és kábel tartószerkezetek képezik.
  • Távközlési cégeknek. A távközlési eszközök között szintén megtalálhatók az óriási kábel tartószerkezetek, de ott vannak például a különböző antennák, antennatornyok, és egyéb telekommunikációs eszközök is.

Miért nagyszerűek a drónok ipari diagnosztikai célokra?

  • A drónok alkalmazása lehetővé teszi, hogy a vizsgálatokat biztonságosan végezzük el, úgy hogy ember élet ne kerüljön veszélybe (ez az ipari alpinistákról nem mondható el).
  • Minőségi archívumokat is kapunk a megfigyelés által, videók és fényképek formájában.
  • Ezek mellett élő képünk is van a vizsgálat alatt a drón kamerája által látottakról, így már a terepen következtetéseket vonhatunk le, láthatjuk az egyes eszközök aktuális állapotát.

Viszont a Pix4Dinspect alkalmazásával (Pix4Dinspect-től részletesebben az előző cikkünkben írtunk) az ipari diagnosztikai vizsgálatok egy új szintre emelhetők.

A Pix4Disnspect a következő funkciókkal bővíti az ipari diagnosztika gyakorlatát:

  • Vizsgálható 3D adatok mint pontfelhő és 3D modell
  • Címkék, megjegyzések és kimutatások
  • Eszköz adatbázis

Nézzük mit tudnak ezek a funkciók és miért hasznosak ipari parkok, villamos logisztikai, telekommunikációs cégek számára.

3D adatok

Ahogy fentebb írtuk a vizsgálat során élő kép is rendelkezésre áll, de többet tudhatunk meg az eszközök állapotáról a nagy felbontású videók és fényképek vizsgálatával.

A fényképek és videók a drón által rögzített nyers adatok, melyek a vizsgálat alapját adják, viszont a Pix4Dinspact ezt megtámogatja 3D adatok prezentálásával is, azaz a képek mellett egy pontfelhőt és egy 3D modellt is vizsgálhatunk, melyek további tényeket tárhatnak fel az eszközök állapotáról, szerkezetéről.

Pix4Dinspect pontfelhő

Ezek mellett a 3D adatok felhasználhatók a szerkezetek modellezésére, majd az így készült modellek tervezési célokra (lásd Indelve transzformátor felmérése)

2D és 3D címkék, és összefoglaló jelentések

Tehát adottak a vizsgálat tárgyát képező objektumról térbeli adatok, fényképek és videók, viszont hogyan dokumentálhatjuk mindazt az információt, melyeket a vizsgálat során feltárunk?

A Pix4Dinspect-ben lehetőségünk nyílik címkéket, megjegyzéseket elhelyezni a 3D modellen / pontfelhőn. Megjelölhetünk fontos pontokat, és írhatunk hozzájuk leírást. Ez a funkció nagyban elősegíti a kollaborációt a diagnosztikai folyamatban.

Pix4Dinspect címkék

A 2D adatokon is elhelyezhetünk címkéket, tehát megjelölhetünk pontokat közvetlenül a fényképeken is.

A pix4Dinspect-ben ehhez még további hasznos funkciók társulnak. Mikor megjelölünk egy pontot egy fényképen, akkor ahhoz nem csak kommenteket adhatunk, vagy kategóriát, hanem megadhatjuk a feltárt probléma súlyosságát is egy skálán, amely segít priorizálni a diagnosztika utáni teendőket.

A címkék lehelyezése után lehetőség van egy PDF, vagy JSON jelentés exportálására, amely egy összefoglaló dokumentuma a vizsgálat alatt feltárt információknak.

Pix4Dinspect jelentés

Eszköz adatbázis

A Pix4Dinspect-ben az ipari eszközöket elhelyezhetjük egy térképen (koordináta megadásával pontosan is) és ezek az eszközök az alkalmazásban, egy-egy gyűjtő mappaként, vagy tárolóként fognak funkcionálni.

Amik egy felmérést elvégeztünk a fényképeket feltöltjük a Pix4Dinspect felhőjébe, melyeket a szoftver automatikusan feldolgoz.

Ez számít egy mérésnek az alkalmazás szempontjából, melynek az összes adatát tárolja a felhő (fényképek, videók, pontfelhő, 3D modell, címkék, megjegyzések). Ha egy következő időpontban újra felmérjük az objektumot és feltöltjük a képeket az alkalmazásba, az már egy új mérésként fog szerepelni abban, így az időszakos mérési eredmények egymástól elkülönülve, jól rendezetten fognak megjelenni.

A különböző időpontokban végzett, időszakos mérések összehasonlításából is fontos következtetéseket lehet levonni. Láthatjuk bizonyos részletek elmozdulását, esetleg korrózióját, és időben tudunk lépni ezek javítása érdekében, megelőzve a későbbi, nagyobb problémákat.

Összefoglalás

  • Tehát láthattuk, hogy az ipari diagnosztika az eszközök vizsgálata annak érdekében, hogy időben el tudjunk kerülni későbbi üzemeltetési problémákat.
  • Azt is láthattuk, hogy az időszakos vizsgálatok, és diagnosztika igen sok ipari szektorban kiemelten hasznos és fontos.
  • Ennek támogatásához a Pix4Dinspect egy remek eszköz, amely segíti magának a diagnosztikának és az abból leszűrt információk tárolását, rendszerben kezelését.

Összességében 1 hét terepi és 1 hét irodai munkával megvalósítottuk a VEIKI-VNL Villamos Nagylaboratóriumok legfontosabb objektumaik vizsgálatát és felmérését.

A felmérésünk által leszűrt információk hozzájárulnak majd az eszközeik biztonságos és htásos üzemeltetéséhez.

A FURAY-nél folyamatosan vállalunk ipari diagnosztikai vizsgálatokat és felmérést. Keressenek minket bizalommal: https://furaysolutions.com/kapcsolat/

Köszönöm, hogy itt voltál és elolvastad a cikket!

Ha bármi kérdésed felmerül az olvasottakkal kapcsolatban, vagy csak lírnád a véleményed, látogass el a Facebook oldalunkra, csatlakozz a csoportunkhoz és írj nekünk!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük